Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Istnieją dwa sposoby legalnego zakończenia małżeństwa – stwierdzenie nieważności małżeństwa i rozwód. Unieważnienie to procedura prawna, która unieważnia małżeństwo. Stwierdzenie unieważnienia małżeństwa jest tak, jakby zostało całkowicie usunięte, zgodnie z prawem i oświadcza, że ​​małżeństwo nigdy nie istniało technicznie i nigdy nie było ważne. Rozwód lub prawne rozwiązanie małżeństwa oznacza zakończenie ważnego małżeństwa i powrót obu stron do jednego statusu z możliwością ponownego małżeństwa. Chociaż każde państwo ma własne przepisy dotyczące podstaw do unieważnienia małżeństwa lub rozwodu, pewne wymagania obowiązują w całym kraju.

Sprawa o stwierdzenie nieważności małżeństwa może zostać wszczęta przez każdą ze stron w małżeństwie. Strona inicjująca stwierdzenie nieważności małżeństwa musi udowodnić, że ma ku temu podstawy, a jeśli można to udowodnić, małżeństwo zostanie uznane przez sąd za nieważne. Poniżej znajduje się lista wspólnych podstaw stwierdzenia nieważności i krótkie wyjaśnienie każdego punktu: w zależności od państwa zamieszkania rozwód może być znacznie bardziej skomplikowany niż unieważnienie. Podobnie jak sprawy o unieważnienie, każde państwo ma swój własny zbiór przepisów dotyczących rozwodów. W większości przypadków rozwodów aktywa małżeńskie są dzielone, a długi regulowane. Jeśli małżeństwo urodziło dzieci, postępowanie rozwodowe określa opiekę nad nimi, prawa do odwiedzin oraz kwestie związane ze współmałżonkiem i alimentami. Każdy stan może mieć rozwód bez winy lub rozwód z winy. Rozwód bez winy pozwala na rozwiązanie legalnego małżeństwa, przy czym żaden z małżonków nie jest nazywany „stroną winną” ani przyczyną rozpadu małżeństwa.

Wiele sądów oferuje teraz opcję rozwodu „bez winy”, rozwiązanie legalnego małżeństwa, w którym żadna ze stron nie ponosi winy za rozpad małżeństwa. Wobec braku „strony winnej” niektóre państwa wymagają okresu prawnego odseparowania, zanim dojdzie do rozwodu bez winy. Z tego powodu, oprócz przypadków, w których jedno z małżonków chce obwinić winę, niektóre strony starają się przyspieszyć proces sądowy, dochodząc do tradycyjnego rozwodu „z winy”.