Z czego wykonuje się grobowce Strzegom?

Grobowce Strzegom często z czasem ulegają zniszczeniu z powodu wietrzenia; istnieją jednak różne techniki konserwacji i czyszczenia, które można wykorzystać, aby zwiększyć żywotność i ograniczyć skutki przebarwień.
Wniknie w powierzchnię nagrobków i pomoże ponownie związać ich strukturę. Większość uszczelniaczy zatrzymuje wilgoć w pustych przestrzeniach, co może powodować rozszerzanie i dalsze uszkodzenia; specjalny preparat do grobowców Strzegom wypełnia te puste przestrzenie i zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Preparat na grobowce Strzegom jest skuteczny tylko w przypadku piaskowca, wapienia i marmuru. Aby uzyskać najbardziej efektywny wynik, konsolidatory należy nakładać na nagrobki przed ich wzniesieniem.

Istnieje pewien mit o grobowcach Strzegom, który mówi, że kamień i uszczelniacz do płytek je zachowają. Jednak te chemikalia nie są zalecane, ponieważ mogą zatrzymywać wilgoć i powodować niekorzystne skutki. Z czasem nagrobki będą gromadzić osady z twardej wody, kurzu, brudu, pleśni, porostów i grzybów. Przed przystąpieniem do czyszczenia czegokolwiek ważne jest, aby zrozumieć, jakie metody czyszczenia są odpowiednie dla nagrobka. Bez wiedzy możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ponadto należy zawsze sprawdzać nagrobek, aby upewnić się, że nie ma łuszczenia na powierzchni i że jest mocno osadzony w ziemi.

Czyszczenie:

Wapień i piaskowiec – przy twardości zaledwie 3-4 w skali twardości Mohsa wapień i piaskowiec należą do najdelikatniejszych materiałów stosowanych na nagrobki. Ze względu na ich kruchość ważne jest, aby dokładnie ocenić je pod kątem uszkodzeń przed rozpoczęciem czyszczenia. Aby wyczyścić, wymieszaj filiżankę niejonowego mydła w wiadrze z wodą destylowaną i użyj naturalnego włosia szczotki do wycierania powierzchni. Nie używaj szczotek metalowych, kwaśnych środków czyszczących, domowych środków czyszczących ani myjek ciśnieniowych. Może to spowodować kruszenie się nagrobka w mieście Strzegom lub w innym mieście.

Marmur – Marmur ma twardość 4-7 w skali twardości Mohsa, co czyni go twardszym niż piaskowiec i wapień, ale nie jest tak trwały jak granit. Chociaż marmur jest dość twardy, nadal nie jest dobrym pomysłem stosowanie myjki ciśnieniowej Aby wyczyścić, wymieszaj kubek wodorotlenku amonu w wiadrze z wodą destylowaną i użyj naturalnego włosia szczotki, aby przetrzeć go po powierzchni. Spowoduje to usunięcie mchu, glonów i porostów. Po zakończeniu spłucz roztwór czyszczący wodą destylowaną a grobowce Strzegom wykonane z marmuru będą wyglądały jak nowe.